Wydanie 19(1), 2020

Artykuły przeglądowe

Mielopatia zwyrodnieniowa psów - patogeneza, obecne możliwości diagnostyczne i implikacje hodowlane dotyczące badań genetycznych

Katarzyna Fiszdon, Joanna Gruszczyńska, Katarzyna Siewruk

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Mielopatia zwyrodnieniowa psów (CDM) jest nieuleczalną, przewlekłą, powolnie postępującą, autoimmunologiczną chorobą rdzenia kręgowego psa, dotykającą starsze psy, ras średnich i dużych. Jej etiopatogeneza jest nadal nieznana, ale najnowsze dane wskazują na to, iż za jej wystąpienie odpowiedzialna jest mutacja genu dysmutazy 1 nadtlenku (SOD1). Mutacja tego genu powoduje stwardnienie zanikowe boczne (ALS) u człowieka, dlatego też CDM jest zwierzęcym modelem ALS. Początkowe objawy kliniczne dysfunkcji rdzenia kręgowego (ataksja, niedowład spastyczny, paraplegia) nierzadko są mylone z objawami innych, bardziej powszechnie występujących chorób. Diagnoza postawiona za życia zwierzęcia wymaga ich wykluczenia, ale ostateczne potwierdzenie wystąpienia/wykluczenia CDM może nastąpić poprzez przeprowadzenie patologicznego badania tkanki rdzenia kręgowego. Obecnie nie ma dostępnego leczenia CDM, ale nowe terapie są obiecujące I dają nadzieję na przyszłość. Test DNA jest komercyjnie dostępnym narzędziem, które pomaga hodowcom uniknąć kojarzenia nosicieli CDM, co znacznie zmniejsza częstotliwość występowania zmutowanych alleli w następnychch pokoleniach.

Oryginalne prace twórcze

Analiza rozkładu płci u nowo narodzonych norcząt fermowej norki amerykańskiej (Neovison vison) w zależności od terminu krycia i długości ciąży samic

Lidia Felska-Błaszczyk, Beata Seremak, Natalia Ławrów

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Celem pracy była analiza rozkładu płci norcząt w zależności od różnych czynników. Materiał do badań stanowiły: jednoroczne samice norki amerykańskiej 2 odmian barwnych: perła (P) i biała Hedlunda (WH). Płeć norcząt w analizowanych miotach rozpoznawano w wieku około 30 dni; wybierano tylko takie mioty, w których nie zanotowano żadnych upadków młodych. Analizowano rozkład płci norcząt na podstawie: długości ciąży, z której pochodziły, terminu pierwszego krycia i odstępu między pierwszym a drugim kryciem. W wyniku analizy stwierdzono, że u norki fermowej rodzi sie więcej samiczek niż samczyków. Wraz z dłuższą ciążą, późniejszym terminem krycia oraz większym odstepem między pierwszym a drugim kryciem zwiększa się liczba urodzonych samiczek, w stosunku do urodzonych samczyków.

Efektywność żywienia świń rosnących mieszankami zawierającymi łubin żółty odmiany Mister

Alina Janocha, Anna Milczarek, Marcin Lipka

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Celem pracy było określenie wpływu łubinu żółtego w mieszankach dla świń rosnących na parametry wzrostu oraz wartość rzeźną. Doświadczeniem objęto 40 świń [(wbp×pbz)×duroc], które podzielono na 2 równoliczne grupy: kontrolną (K) i doświadczalną (D). Jedynym źródłem białka w mieszankach dla świń kontrolnych była poekstrakcyjna śruta sojowa, natomiast do mieszanek dla świń doświadczalnych wprowadzono kolejno 10, 15 i 20% śruty z nasion łubinu żółtego odpowiednio w okresach: warchlak, tucznik I i tucznik II. Zastosowanie łubinu w mieszance dla warchlaków i tuczników w I okresie nie wpłynęło na parametry produkcyjne, natomiast w II okresie tuczu istotnie (P ≤ 0,05) zwiększyło dobowe przyrosty masy ciała. Wyniki rzeźne w porównywanych grupach świń były zbliżone (P>0,05). Podsumowując, można rekomendować stosowanie 10, 15 i 20% nasion łubinu w mieszankach dla świń rosnących z uwagi na istotne zwiększenie końcowej masy ciała przy jednocześnie efektywniejszym wykorzystaniu paszy. Ponadto zastosowane żywienie nie wpłynęło na umięśnienie i otłuszczenie świń.

Doniesienia

Masy ciała i rozwój cech liniowych jałówek rasy simmental w różnych typach konstytucji w regionie przedgórskim

Vasyl Fedak, Stah Vovk, Mykhailo Polulikh, Andriy Shelevach, Natalija Fedak, Olga Stadnitska

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Przedstawiono dane dotyczące rozwoju jałówek simental różnych typów konstytucji w ontogenezie poporodowej w regionie karpackim. Przy wzroście masy ciała i rozwoju liniowym zwierzęta w typie oddechowym (grupa badawcza) zdominowały zwierzęta w typie limfatycznym (grupa kontrolna) o 7–9%. Należy również zauważyć, że zwierzęta w obu grupach rozwijały się harmonijnie. W przypadku masy ciała w wieku 6, 12 i 18 miesięcy jałówki z grupy badawczej przeważały jałówki z grupy kontrolnej odpowiednio o 7,5, 8,5 i 5,7%.

Studia przypadków

Niepożądane reakcje immunologiczne w przebiegu babeszjozy u 10-letniego berneńskiego psa pasterskiego

Justyna Wojtaś, Marcin Garbal, Aleksandra Garbiec

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Babeszjoza psów jest powszechną chorobą przenoszoną przez kleszcze, która występuje na całym świecie i stanowi zagrożenie dla psów przez cały rok. Niniejsza praca jest opisem agresywnego przebiegu choroby przenoszonej przez kleszcze u 11-letniego samca berneńskiego psa pasterskiego, co doprowadziło do śmierci zwierzęcia. Na podstawie analizy przypadku przedstawiono możliwe konsekwencje tej choroby dla zdrowia i życia psów. Szczególną uwagę zwrócono na ryzyko wystąpienia niedokrwistości autoimmunologicznej i małopłytkowości. W pracy opisano objawy choroby, metody diagnostyczne, przebieg i wyniki zastosowanego leczenia. W opisywanym powyżej przypadku choroba przenoszona przez pierwotniaka B. canis doprowadziła do zaawansowanych zmian w ukłądzie krwionośnym, zaburzając hemostazę całego organizmu.
This Volume

Acta Sci. Pol. Zootechnica 19(1) 2020