Wydanie 20(4), 2021

Oryginalne prace twórcze

Obliczeniowa zmiana przeznaczenia leków zatwierdzonych przez FDA przeciwko specyficznym patogenom odpowiedzialnym za mastitis

Naeem Abdul Ghafoor, Beata Sitkowska

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Mastitis jest chorobą bydła, która generuje największe koszty w przemyśle mleczarskim, a patogeny środowiskowe, takie jak empg{Staphylococcus aureus} i Staphylococcus warneri, są jednymi z najczęstszych przyczyn zachorowań. Najnowsze badania rzuciły światło na to, jak te patogeny wykorzystują mechanizmy lipolizy w celu uniknięcia odpowiedzi immunologicznej gospodarza. W naszych badaniach wykorzystano metody obliczeniowe do testowania leków zatwierdzonych przez FDA, które potencjalnie mogą służyć jako inhibitory aktywności lipazy u dwóch wspomnianych patogenów. Kompleksowa analiza obliczeniowa obejmująca dokowanie molekularne, dynamikę molekularną w nanoskali oraz szacowanie energii swobodnej wiązania in silico wykazała, że drospirenon, unikalny progestagen o właściwościach przeciwmineralokortykoidowych, powszechnie stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych, posiada potencjalną aktywność hamującą wobec lipazy gronkowca złocistego (Staphylococcus warneri), ponieważ wykazano, że tworzy on kilka stabilnych interakcji hydrofobowych i wiązań wodorowych z enzymem lipazy gronkowca.

Zmiany właściwości sensorycznych mięsa wołowego w czasie przechowywania w różnych warunkach modyfikowanej atmosfery

Katarzyna Śmiecińska

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Celem podjętych badań była ocena właściwości sensorycznych mięśnia longissimus lumborum (LL) buhajków rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej (hf cb) w czasie 7, 14 i 21 dni przechowywania w różnych warunkach modyfikowanej atmosfery (MA) (próżnia, 80% O2 + 20% CO2, 60% O2 + 30% CO2 + 10% N2, 40% CO2 + 60% N2, 30% CO2 + 70 % Ar). Na podstawie uzyskanych wyników zaobserwowano, że mięso przechowywane w mieszance z 80% udziałem O2 było bardziej podatne na niekorzystne zmiany barwy po 21 dniach przechowywania. W miarę upływu czasu przechowywania następowały zmiany zapachu mięsa surowego, ocenianego bezpośrednio po otwarciu opakowania. Przechowywanie mięsa wołowego w MA zawierających O2 prowadziło do pogorszenia smakowitości ocenianej po obróbce termicznej. Wraz z upływem czasu przechowywania obserwowano poprawę soczystości i kruchości badanego mięsa, które najkorzystniej zostały ocenione po 21 dniach przechowywania w próżni. Stwierdzony, postępujący w czasie spadek wartości siły cięcia koresponduje z wynikami oceny kruchości i świadczy o postępującym procesie kruszenia badanego mięsa, niezależnie od sposobu jego przechowywania.

Studia przypadków

Fizjoterapia jako wspomaganie pooperacyjnego leczenia zerwania więzadła krzyżowego przedniego u psów: opis przypadku

Sebastian Słodki,, Joanna Bogucka

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Jedną z najczęstszych przyczyn kulawizny kończyny tylnej u psów w średnim i starszym wieku jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego CCL stawu kolanowego. Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny, polegający na stabilizacji zewnątrz- lub wewnątrztorebkowej stawu kolanowego lub coraz częściej stosowane biomechaniczne techniki osteotomii kości piszczelowej. Równie ważnym elementem leczenia jest pooperacyjna rehabilitacja chorej kończyny. W pracy opisano trzy przypadki kliniczne zerwania CCL u psów i zastosowane u nich metody leczenia fizjoterapeutycznego. W rehabilitacji psów wykorzystano techniki ćwiczeń biernych i czynnych, masaż oraz magnetoterapię, ultradźwięki, elektroterapię i laseroterapię. Ustalenie prawidłowego planu leczenia fizjoterapeutycznego, dobór technik i czasu trwania terapii ma kluczowe znaczenie dla jej skuteczności. Wykazano, że rehabilitacja ma pozytywny wpływ na proces gojenia tkanek i skraca ostateczny czas powrotu chorej kończyny do pełnej sprawności ruchowej, zarówno w planowym procesie gojenia, jak i w przypadku powikłanego leczenia.

Fizjoterapia jako wspomaganie leczenia ostrej polineuropatii u trzech psów rasy Yorkshire Terrier: opis przypadku

Sebastian Słodki,, Joanna Bogucka

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Polineuropatia jest często diagnozowaną chorobą układu nerwowego u psów upośledzającą funkcje nerwów obwodowych. W pracy opisano przypadki kliniczne ostrej polineuropatii u trzech psów rasy Yorkshire Terrier (1 samiec i 2 samice, w wieku 2–7 lat i masie ciała 3–6 kg), które poddano leczeniu rehabilitacyjnemu (fizykoterapii, kinezyterapii i terapii manualnej). Sesje terapeutyczne odbywały się średnio co 2–3 dni, łącznie od 15 do 20 sesji. Dodatkowo dla każdego psa opracowano indywidualne zestawy ćwiczeń domowych. W pracy określono wpływ fizjoterapii na przebieg i czas leczenia, oraz na zakres powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Zaproponowano schemat leczenia fizjoterapeutycznego dla tej jednostki chorobowej. Przed przystąpieniem do zabiegów wykonano szczegółowe badania neurologiczne i dodatkowe, w tym analizę krwi. Wszystkie trzy psy w trakcie leczenia fizjoterapeutycznego wykazywały wyraźną poprawę stanu klinicznego, chociaż ich tempo powrotu do zdrowia było zróżnicowane. Czas terapii uległ wydłużeniu, szczególnie u jednego z psów, ze względu na wystąpienie powikłań w postaci ostrej infekcji układu pokarmowego. Przedstawiona w pracy analiza 3 przypadków psów sugeruje konieczność korygowania planu fizjoterapeutycznego względem aktualnego stanu ogólnego psa, tak, aby terapia była bezpieczna i nie skutkowała powikłaniami chorobowymi. Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem leczenia pacjentów z chorobami neurologicznymi, w tym z ostrą polineuropatią. Dzięki fizjoterapii można znacząco skrócić czas choroby i jednocześnie zwiększyć stopień oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań chorobowych.

Morfometryczny opis krtani psa (Canis familiaris)

Małgorzata Dzierzęcka, Anna Charuta

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Anatomia krtani psa domowego została opisana w podręcznikach, wciąż jednak brakuje informacji na temat najbardziej zmiennych osobniczo parametrów liniowych tego narządu. Z uwagi ograniczoną liczbę prac dotyczących budowy morfologicznej krtani psa, w odniesieniu do zmienności osobniczej, ze względów poznawczych zdecydowano się je szerzej zbadać. Materiał do pracy stanowiło 13 psich krtani, pochodzących od osobników dorosłych obu płci. Po wypreparowaniu, wykonano pomiary liniowe oraz zmierzono masę krtani. Wykazano, że masa krtani oraz jej wielkość są silnie skorelowane z masą ciała psa. Udział procentowy masy krtani w stosunku do masy ciała znajdował się w zakresie 0,101–0,203 %. Wykazano że największą zmiennością charakteryzował się parametr oznaczony jako maksymalna wysokość chrząstki tarczowatej oraz maksymalna szerokość nagłośni, a najmniejsza zmienność dotyczyła maksymalnej szerokości wejścia do kieszonki krtani.
This Volume

Acta Sci. Pol. Zootechnica 20(4) 2021